ביטוח נזקי רכוש

למרביתנו כאנשים פרטיים ובעלי עסקים ישנון רכוש והון שנצבר לאורך השנים, כך למשל בבתים פרטיים יש, במקרים רבים, חפצים בעלי ערך כספי ורגשי רב כמו למשל תכשיטים היכולים להיגנב או לאבוד וכו'. ניתן לבטח כיום לבטח רכוש זה באמצעות חברות הביטוח אשר מנפקות פוליסות מיוחדות לביטוח נזקי רכוש.

פוליסות ביטוח עבור נזקי רכוש ניתן לרכוש במספר דרכים:

  • • ראשית באמצעות סוכן ביטוח אשר יכול גם לייעץ לגבי אופי הפוליסה.
  • • הזמנה טלפונית דרך חברת ביטוח לבחירתכם על ידי פנייה ישירות אליה.
  • • וכמובן באמצעות אתר האינטרנט של חברת הביטוח שנבחר.

יש חשיבות רבה לאופן הקמת הפוליסה ומומלץ מאוד לבצע רשימה והערכת הרכוש בעוד מועד כדי למנוע הערכת חסר. כאשר קורה מקרה בו רכוש נהרס עקב שריפה, רעידת אדמה, שיטפון וכו', נגנב או אובד מכל סיבה שהיא אזי יינתן פיצוי על פי ההערכה המקורית. במקרה של תכשיטים למשל תיעשה רשימה ורק תכשיט יקר ערך המופיע בה מכוסה. פוליסת רכוש מכסה גם נזקי רכוש בעת פיצוץ צנרת בתוך הבית ונזק הנוצר עקב כך. במקרה כזה, ניתן להזמין שירות תיקונים על ידי אינסטלטור לתיקון הצנרת או החלפתה במקטע התקול ותיקון הנזקים.

בעת הצורך להגשת תביעה, יש להודיע לסוכן הביטוח אשר דרכו נערך הביטוח או לחברת הביטוח. במקרה של פריצה וגניבה יש להזמין את המשטרה ולקבל אישור על הגניבה. את האישור יש להגיש לחברת הביטוח והיא תשלח שמאי מטעמה לאומדן נזקים. בהמשך היא תבקש אישור נוסף מהמשטרה לגבי התכולה שנגנבה ועל פי אישור כזה והערכת השמאי יקבל התובע את הפיצוי על הנזק הנגרם לו.

בכל תביעה יש השתתפות עצמית הנקבעת על פי תנאי הפוליסה לכן כדאי לבדוק מראש אם כדאי להפעיל את הביטוח. כאשר קיימות פריצות רבות בפרק זמן קצר אזי חברת הביטוח רשאית לבקש אמצעי מיגון נוספים בבית על אלו שהיו קיימים קודם לכן, דוגמת מערכות אזעקה, סורגים לחלונות, מצלמות אבטחה וכדומה.

תביעות רבות מדי ללא הצדקה או עם הצדקה חלקית עלולות לגרום לכך שחברת הביטוח תימנע בעתיד מלבטח את הנכס או שתדרוש פרמיות גבוהות. צריך לציין, כי בעת בקשה להקמת פוליסה מבקשת כל חברת ביטוח לקבל מידע על פריצות בעבר, על תביעות שהיו ופרטים נוספים על ההיסטוריה. במקרים בהם הלקוח חש שחברת הביטוח איננה מפצה אותו כנדרש, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני ביטוח לרכוש אשר ייצג את הלקוח מול חברת הביטוח בפנייה ישירה אליהם, ובכל הליכי התביעה בבית משפט.