ביטוח אופנוע וביטוח קטנוע

בשעה טובה עברתם את הטסט והוצאתם רישיון לאופנוע או רכב דו גלגלי אחר, אפילו בחרתם כבר את הדגם עליו תרצו לרכוב והתחלתם לחשוב על צבע ודוגמת הקסדה... אבל רגע לפני שאתם סוף כל סוף שמים רגל על הגז ועולים על הכביש, נשאר הפרט הקטן והשולי הזה של הביטוח...
עצוב כמה שזה יישמע, האבל הזה הוא אבל גדול למדי : בשנת 2009 החל משרד התחבורה ברפורמה שהייתה אמורה להשוות בין חלקו של הצד הפוגע לצד הנפגע בכל הקשור לביטוח החובה, כך שאם היו מעורבים בתאונה רכב פרטי ורכב דו גלגלי, החלוקה ביניהם תהיה 1:3 לרעתו של נהג הרכב הפרטי (שהוא בדרך כלל הצד הפוגע). רוכבים רבים שציפו לירידה בתעריפי ביטוח החובה, גילו שהם למעשה התייקרו בשיעור של 15% בממוצע, מה שהפך במקרים רבים את הנהיגה על גבי אופנוע, קטנוע וכו' לא רק ליותר מסוכנת (באופן יחסי), אלא גם להרבה פחות משתלמת.
החדשות הטובות הן שככל שתצברו יותר ותק ופחות נקודות או הרשעות, כך גם מחירי הביטוח שלכם ירדו מכיוון שביטוח החובה החדש הוא דיפרנציאלי. מעבר לסטאטוס שלכם כנהגים, מחיר הביטוח נקבע גם לפי דגם האופנוע ונפח המנוע שלו (ככל שהנפח גדול יותר, כך גם הביטוח יהיה מן הסתם יקר יותר).

ביטוח מקיף וביטוח צד ג' לאופנוע

מעבר לביטוח חובה אשר מכסה אתכם מפני נזקים גופניים שנגרמו לכם, למי שנמצא אתכם או הולכי הרגל בהם פגעתם, ישנו גם ביטוח צד ג'. ביטוח צד ג' מכסה אתכם במקרים בהם חברת הביטוח של הצד השני (צד ג') תובעת אתכם, וזאת עד לגובה מסוים שהיא תקרת הביטוח. בנוסף לכך, קיים סכום קבוע וידוע מראש אותו תצטרכו לשלם כהשתתפות עצמית.
מעבר לביטוח צד ג', קיים גם ביטוח מקיף הכולל את שני סוגי הביטוחים הקודמים בתוספת של כיסוי מפני גניבה, שרפה, פגיעת ברק ואפילו שיטפונות. גובה הפיצוי נקבע לפי הנזק שנגרם לרכב, כאשר מעל לאחוז מסוים (בדרך כלל 60%), הוא מוגדר כטוטאל לוס והפיצוי בהתאם. גם בביטוח מקיף ישנה השתתפות עצמית שעשויה לעלות או לרדת לפי גובה הפרמיה אותה משלמים.

איך אפשר לחסוך בביטוח אופנוע?

למרות התעריפים הגבוהים יחסית בביטוח החובה לנהגים חדשים, תמיד רצוי להשוות בין עלויות הביטוח בחברות השונות. לדוגמה, חלק מהחברות מעניקות הנחות למי שיוצר איתן קשר דרך אתר האינטרנט וכמובן שתמיד עומדת לצדכם גם האפשרות להתמקח ולעמת חברה אחת עם הצעה טובה יותר שקיבלתם מחברה אחרת במטרה שהיא תציע לכם הצעה משתלמת יותר או תרחיב את הפוליסה.